Τετάρτη, 12 Ιουλίου 2017

Νηρέας Γέρακα: Σημαντικές διακρίσεις στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα παμπαίδων/παγκορασίδων

Με μεγάλη συμμετοχή αθλητών/τριών διοργανώθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων/Παγκορασίδων Α-Β (13-14 ετών) στον Βόλο από τις 6 έως τις 9 Ιουλίου

Ο Σύλλογος του Νηρέα Γέρακα έλαβε μέρος με 13 αθλητές/τριες όπου την αποτελούσαν οι:
  • Κέρμα Ε.

Τα παιδιά, με μεγάλη προσπάθεια και μέσα σε μεγάλο συναγωνισμό (ανάμεσα σε 950 αθλητές/τριες από όλη την Ελλάδα), κατάφεραν σημαντικές διακρίσεις.

Η ομάδα του Νηρέα Γέρακα είχε 3 μετάλλια και  6 τελικούς κατακτώντας την 25 θέση ανάμεσα σε 145 σωματεία της χώρας που έλαβαν μέρος.

Αναλυτικά
  • Σοφία Δεστέ: Πρωταθλήτρια Ελλάδος, κατέκτησε το χρυσό, και δύο χάλκινα μετάλλια στα 200, 50 και 100 πρόσθιο Παγκορασίδων Β αντίστοιχα.
  • Παναγιώτης Βόμβας: κατέκτησε δύο πέμπτες και μία έβδομη θέση στα 50 , 100 και 200 πρόσθιο Παμπαίδων Β αντίστοιχα
  • Γιώργος Στέφος: κατέκτησε μια Πέμπτη και μια έκτη θέση στα 200 και 400 μικτή ατομική αντίστοιχα
  • Βαγγέλης Μαλτέζος: κατέκτησε την όγδοη θέση στα 100 ύπτιο Παμπαίδων Β .
Τέλος ατομικά ρεκόρ έκαναν και οι περισσότερη από τους κολυμβητές του συλλόγου στα αγωνίσματα όπου έλαβαν μέρος βελτιώνοντας την κατάταξη τους στο πίνακα των συμμετεχόντων.

Πολλά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για τις πραγματικά πολύ καλές τους προσπάθειες τους Καθώς και στους προπονητές τους Βελέντζα Γιάννη και Συναχειρίδου Όλγα.